Používáním webů z portálové rodiny praha.eu souhlasíte s tím, že k poskytování služeb a analýze návštěvnosti používají soubory cookies.  Více informací
Rozumím

Praha volnočasová

Slovo vedení

RNDr. Věra Bidlová
vedení Botanické zahrady hl. města Prahy

Botanická zahrada v Troji je drahokamem Prahy. Potřebujete jen pár minut a centrum hlavního města můžete vyměnit za jedinečný prostor plný skvostů rostlinné říše.

zobrazit více »

Naše zahrada je svým věkem velice mladá dáma. Vždyť se pro veřejnost otevřela poprvé v roce 1992. Do té doby byla především vědeckým pracovištěm uzavřeným před zraky návštěvníků. V krátkém čase si ovšem stačila získat uctivé místo ve společnosti ostatních českých a moravských zahrad. Má své obdivovatele, své příznivce, každoročně ji navštíví kolem 300.000 milovníků rostlin.

Území zhruba 26 hektarů v sobě zahrnuje vedle intenzivně obhospodařovaných ploch i lesní expozice, historicky významnou vinici a také unikátní tropický skleník Fata Morgana.

Kromě návštěvníky hojně navštěvované Ornamentální zahrady a Japonské zahrady stojí za povšimnutí též suchomilnými dřevinami osázená Stráň, kde nepřehlédnete tři velké kovové sochy. Na Pivoňkovou louku s unikátní sbírkou pivoněk přicházejí návštěvníci zejména na přelomu května a června, kdy desítky těchto krásných dřevin kvetou. Kousek dál se nachází další zajímavá expozice Stálezelených dřevin a stínomilných trvalek a část věnovaná Lesním biotopům východní Asie a Severní Ameriky. Velkým lákadlem pro všechny milovníky kaktusů a sukulentů je nepochybně sbírka zimovzdorných kaktusů v expozici Severoamerická polopoušť. V Mokřadu a jezeře můžeme vedle zajímavých vodních, bahenních a masožravých rostlin po celé jaro sledovat vývoj našich domácích žab a čolků.

A pokud vás z toho všeho chození rozbolí nohy a pocítíte hlad a žízeň, pak rozhodně neuděláte chybu, když zamíříte do památkově chráněné Vinice sv. Kláry a okusíte její „plody“ – myšleno pochopitelně jedinečné víno zpracovávané přímo v místě sklizně. Pokud ovšem dáte přednost komornějšímu prostředí, pak stačí využít možnosti zapůjčení piknikových dek a lehátek. S výjimkou Japonské zahrady můžete se svými přáteli posedět přímo na trávě dle své libosti… Navíc snad není dne, kdy by tady neprobíhala nějaká akce.

Zdá se vám výčet proč navštívit Botanickou zahradu hlavního města Prahy v Troji malý?!


Do Zahrady zve Věra Bidlová, vedení BZ

« zobrazit méně

Z tiskových zpráv

Kam jsme vás zvali v minulosti:
Buďte s námi indiány

9. 6. 2012
Akce s Pražskými vodovody a kanalizacemi, a. s. na expozici Severoamerické prérie s tee-pee.

Více

Kam jsme vás zvali v minulosti:
Hmatovka...aneb Bez medu to nejde

2. 6. 2012 – 17. 6. 2012
Šestnáctá hmatová výstava seznámí nejen zrakově postižené návštěvníky s životem včel.

Více

OTEVÍRACÍ DOBA

Duben:
9.00 – 18.00

Květen, červen, červenec, září:
9.00 – 19.00

Březen, říjen:
9.00 – 17.00

Listopad, prosinec, leden, únor:
9.00 – 16.00

Skleník Fata Morgana je každé pondělí uzavřen.

Venkovní expozice můžete obdivovat ještě 2 hodiny po zavírací době.
Pokladna SEVER otevřena již od 8.00. Pokladna VINICE otevřena denně!!!

02. 06. 2012–17. 06. 2012 / Hmatovka...aneb Bez medu to nejde

Šestnáctá hmatová výstava seznámí nejen zrakově postižené návštěvníky s životem včel.

Na výstavě nebudou poletovat živé včelky, k vidění a osahání budou modely včel, pracovní pomůcky a produkty, které s včelami souvisí. Součástí výstavy bude rovněž ukázka zajímavých medonosných rostlin. Je libo sladká tečka nakonec? I ta bude. V podobě ochutnávky některých z mnoha medových produktů.
Stejně jako ty předchozí, doprovodí i letošní ročník hmatovky zvukový průvodce, popisky v Braillově písmu a zajímavosti z rostlinné a živočišné říše.

Výstavu tradičně pořádáme ve spolupráci se Zoologickou zahradou hl. města Prahy, Humanitárním sdružením PROTEBE, Vyšehradskými včelaříky a Výzkumným ústavem včelařským v Dole.

Na všechny exponáty je dovoleno sahat. Na výstavě budete mít možnost zapojit nejen zrak, ale i hmat, čich, sluch, chuť.

Hmatová výstava nás zavede i na venkovní expozici, kde na nás čekají označené medonosné rostliny a stávající včelařská expozice.

Po celou dobu konání výstavy je k dispozici průvodcovská služba. Pro větší skupiny je nutná rezervace: Eva Vítová, mobil: 603 582 191, e-mail: eva.vitova@botanicka.cz nebo pruvodci@botanicka.cz.

A navíc 16. června...MEDOVÝ DEN...ve spolupráci s Allianz, Humanitárním sdružením PROTEBE, Vyšehradskými včelaříky, Výzkumným ústavem včelařským připravil tento program:

v 10.00 a 13.00 Prohlídka včelařské expozice

v 11.00 a 16.30 Veřejné vytáčení medu

Soutěžní kvíz o ceny, poradenská služba, prodej medu, medoviny, medové kosmetiky, perníku

Zpět

KALENDÁŘ AKCÍ

duben 2018
POÚTSTČTSONE
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
Nahoru   /   Archiv   /   Kontakt