Používáním webů z portálové rodiny praha.eu souhlasíte s tím, že k poskytování služeb a analýze návštěvnosti používají soubory cookies.  Více informací
Rozumím

Praha volnočasová

01. 08. 2012 / Pražské rozhovory pokračují: do Prahy přijede vyprávět o osudech slavné vily a jejích obyvatel Daniela Hammer-Tugendhat

Každý dům žije příběhy svých obyvatel. O brněnské perle funkcionalismu, vile Tugendhat, to platí dvojnásob: její osud je totiž zrcadlem dějinných událostí 20. století. Tuto mozaiku se v rámci Pražských rozhovorů pokusí pomocí fotografií, dobových dokumentů i svých četných vzpomínek sestavit Daniela Hammer-Tugendhat – nejmladší dcera Grety a Fritze Tugendhatových, původních majitelů této slavné brněnské vily.

Během pátého pokračování Pražských rozhovorů, organizovaných Rakouským kulturním fórem, vystoupí v pondělí 1. října 2012 od 18 hodin ve víceúčelovém sále Ministerstva kultury ČR na Maltézském náměstí společně se svým manželem Ivo Hammerem. Ten vedl tým, díky jemuž byla cenná památka v posledních třech letech citlivě opravena a získala zpět část původního vybavení. Přednáška proběhne v německém jazyce a bude simultánně tlumočena do češtiny. Více informací na stránkách Rakouského kulturního fóra www.rkfpraha.cz.

 

Jedním z hlavních témat setkání budou vzpomínky na každodenní život v tomto velkolepém díle postaveném podle projektu Ludwiga Miese van der Rohe. Výjimečnost vily se už v roce 1931 stala předmětem diskuzí v německém časopise Die Form. Na tehdy položenou otázku, zda je možné ve vile Tugendhat vůbec bydlet, se pokusí Daniela Hammer-Tugendhat odpovědět za pomoci výpovědí svých rodičů i dobových fotografií. Obdivovaný architektonický objekt se na snímcích stává nevšedním pozadím, na kterém se odehrává běžný život mladé rodiny.

 

Daniela Hammer-Tugendhat se narodila v roce 1946, tedy až osm let poté, co její rodiče, oba z židovských rodin, společně s dětmi uprchli z tehdejšího předválečného Československa. Do vily, v níž Tugendhatovi prožili osm šťastných let, vstoupila až v roce 1969.

 

Přestože v domě nevyrůstala, je Daniela právě tím z pěti Tugendhatových dětí, které za dům nejvíce bojuje. „Jsem kunsthistorička a univerzitní profesorka, vilou se dlouhá léta zabývám. Navíc z pěti sourozenců žijeme už jen tři. Já a moje starší sestra jsme se narodily v emigraci a bratr Ernst je filozof, ten nechce mít s vilou vůbec nic společného,“ vysvětluje.

 

Se svým manželem, kunsthistorikem a restaurátorem Ivo Hammerem, dvacet let usilovala o obnovu domu svých rodičů. V roce 2010 se stala čestnou předsedkyní mezinárodního poradního sboru expertů, který dohlížel na provádění obnovy vily. Celému týmu, který vrátil funkcionalistickému skvostu podobu z roku 1930, předsedal právě Ivo Hammer.

 

Jsem šťastná, že se vila opravila a že se na tom podílel můj muž. Dva roky nežil ničím jiným, i když to dělal v podstatě zadarmo…,“ dodává Daniela Hammer-Tugendhat. Společně se během pátého pokračování Pražských rozhovorů dotknou nelehké cesty k původní podobě památky, na které se podepsalo gestapo, Rudá armáda, komunisté i neodborná rekonstrukce v osmdesátých letech.

 

Moderace říjnového setkání se ujme doktor Mojmír Jeřábek, bohemista a germanista, novinář a bývalý kulturní atašé českého velvyslanectví v Bonnu. Od roku 2001 působí jako vedoucí Odboru zahraničních vztahů Magistrátu města Brna, ve volném čase se věnuje překladům a jazykovým úpravám děl svých přátel, českých autorů žijících v Německu.

Zpět

KALENDÁŘ AKCÍ

prosinec 2017
POÚTSTČTSONE
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Nahoru   /   Archiv   /   Kontakt